Gladkoret i teatret for tredje gang

16. november står Drammens demenskor, Gladkoret, på scenen foran en fullsatt sal i Drammens teater for tredje gang. I år er selveste Bettan med som gjesteartist.

Tekst: Kine Myrvold Olsen Foto: Kulturoasen/Drammen kommune

Marit Thomassen
Marit Thomassen, koordinator i Kuturoasen i Drammen kommune.

Hver onsdag møtes 35 damer og menn med demensdiagnose på Bråta helse- og aktivitetssenter for å synge. Det er et høydepunkt i uka for alle som er involvert. Noen av damene er småforelsket i dirigent Arnstein Rock Øverland og pynter seg litt ekstra. Andre husker ikke helt hva de skal, men vet kanskje likevel på et nivå at de skal noe som de synes er gøy. 

– Vi har medlemmer fra 53 år og helt opp til 93 år. De er i ulike stadier av sykdommen, sier Marit Thomassen, koordinator i Kuturoasen i Drammen kommune.

Hun og kollega Anne Merethe Sviggum Frydenlund fra helse-avdelingen i kommunen tok initiativ til demenskor i Drammen da en demenskorbølge skylte over landet etter NRK-serien. Flere og flere kor har måttet legge ned, men i Drammen holder de stand.

Avslutningskonsert på global helsekonferanse

Noe av suksessfaktoren til Gladkoret, er at de er synlige. De er stadig ute og synger - og de vil gjerne enda mer. 

– I oktober 2023 hadde de avslutningskonsert på en helsekonferanse med 46 deltakende land. Vi fikk høre i ettertid at det hadde satt spor og at mange husket konserten som et høydepunkt på konferansen, sier hun. 

Under Verdensdagen for selvmordsforebygging 10. september sang de på Bragernes torg. 

– På Bragernes torg denne dagen var det satt opp et skopar for hver av de som tok sitt eget liv i 2024. Gladkoret sto i ring rundt skoene og holdt hender mens de sang «Vi lever». Det var veldig sterkt, sier Marit. 

Viktig møteplass

Kordirigenten finansieres av kultur og helse i Drammen kommune, mens andre prosjekter må koret finansiere selv. Det er derfor viktig med eksterne samarbeidspartnere for å kunne opprettholde tilbud om konserter for kordeltagerne.

– De pårørende har fått en viktig møteplass når de er med på korøvelser. Da kan de bli kjent med andre i lignende situasjon og utveksle erfaringer, sier hun.

Som følge av demenskoret har også Drammen demensforening startet opp. De er en viktig samarbeidspartner for Gladkoret og kan være behjelpelig med å søke midler til nettopp å kunne holde konserter. Foreningen har foreløpig to satsningsområder; samarbeidspartner til Gladkoret og til ikke minst en støttefunksjon overfor pårørende.

– Deltakerne har fått en stor stolthet i kunne fremme en sykdom som tidligere ble hvisket om. Her får folk som aldri har stått på en scene før lov til å være solister, de heier på hverandre og forteller hvor flinke de andre er. Det er veldig fint å se, sier Marit.

Faktisk ser de også en liten bedring hos noen av deltakerne etter korøvelsene.

– Før øvelsen kan det være litt vanskelig å få tak på om de vet helt hva de skal, mens etter øvelsen har vi opplevd at vi kan ha en tilnærmet normal samtale i en periode med noen av deltakerne. Det er stort, sier hun.

Etter øvelsen har vi opplevd at vi kan ha en tilnærmet normal samtale i en periode med noen av deltakerne.

Vet aldri hva som skjer

NBBO er en av sponsorene til årets konsert i Drammens teater 16. november. Denne gangen er det Elisabeth «Bettan» Andreassen som er gjesteartist.

– Noe av det som er morsomt, er at man aldri vet hva som skjer på scenen. Det er mange som tror at uforutsette ting som skjer underveis er en del av regien, men det er det ikke, sier hun.

I fjor skulle de gjøre noe litt morsomt ut av at Gudrun på 93 var litt forelsket i dirigenten Arnstein. Hun fikk slør på seg, også skulle de to «gifte seg» på scenen.

– Det som da skjedde, var at en tidligere sogneprest plutselig var på jobb. Han skulle vie dem. Det var absolutt ikke en del av regien, sier hun, og legger til: 

– Vi har veldig stor respekt for både deltakerne og de pårørende, men vi kan ikke alltid styre det som skjer på scenen, noe pårørende også er innforstått med.

Selv om det er vanskelig å planlegge akkurat hva som skal skje på scenen, er denne konserten et høydepunkt for alle. Så lenge interessen både fra pårørende og publikum fortsetter å være stor, og etterspørselen etter konserter fra Gladkoret ikke stopper, har de troen på å kunne holde på i mange år til.

Billetter

Vil du se Gladkoret og Bettan i Drammens Teater? Du finner billetter til konserten her.